Hyppää sisältöön

Tottijärven koulu 1-6

Yli 150-vuotias koulu on yksi Suomen vanhimmista kouluista.
Viimeksi päivitetty: Julkaistu:

Tottijärven koulu

Koulu on 1-6 luokkien alakoulu Nokialla.

Tottijärven koulu on perustettu v. 1871. Se sijaitsee maalaismaisemassa Nokian länsireunalla, Sastamalan ja Vesilahden rajojen tuntumassa. Koulussa on oppilaita 84.

Tottijärvellä on aktiivinen kyläyhteisö ja tiiviissä yhteistyössä koulun kanssa toimitaan ajatuksella “koko kylä kasvattaa.” Koululla toimii myös koulun järjestämänä iltapäiväkerho. Tottijärven päiväkoti sijaitsee samassa pihapiirissä. Koulumme yhteisiä arvoja ovat:

yhteisöllisyys

turvallisuus

hyvinvointi

Yhteystiedot

Tottijärven koulu

Opintie 1, 37310 Tottijärvi

Rehtori

Saimi Lind

Tottijärven koulun rehtori

Koulusihteeri

Nina Heinonen

Koulusihteeri

Koulun lukuvuosisuunnitelma ja vuosikertomus

Koulun lukuvuosisuunnitelma on vuosittain laadittava opetussuunnitelmaan perustuva suunnitelma. Uusi suunnitelma lisätään sivuille aina syyslukukauden alussa.

Tottijärven koulun lukuvuosisuunnitelma 2025-2026 (pdf)

Koulun käytänteet

Tiedottaminen

Tiedon kulkeminen huoltajien ja koulun välillä on tärkeää. Kouluun kannattaa olla yhteydessä matalalla kynnyksellä. Rehtori tiedottaa koko koulua koskevista asioista Wilman kautta joko viesteinä tai tiedotteina. Tämän vuoksi on erittäin tärkeää, että jokaisella huoltajalla on Wilma-tunnus ja Wilmaa seurataan aktiivisesti. Wilma-tunnukset saa koulusihteeriltä sähköpostitse.

Opettajat tiedottavat pääsääntöisesti ryhmäänsä koskevat asiat itse Wilmaa käyttäen.

Koulumatkat

Oppilaat kulkevat koulumatkanssa kävellen, polkupyörillä, koulutaksilla tai julkisilla kulkuneuvoilla. Pyöräilykypärän käyttäminen koulumatkoilla on suositeltavaa ja koulun liikuntatunneilla/retkillä pakollista.

Nokian kaupungin linjauksen mukaan koulukuljetus järjestetään vain kunnan osoittamaan lähikouluun.

Kuljetus järjestetään, kun koulumatkan pituus on

• Perusopetuksen 1. – 3. luokan oppilailla yli 3 km

• Perusopetuksen 4. – 9. luokan oppilailla ja perusopetuksen lisäopetuksen oppilailla yli 5 km

TAI

  • Koulumatka luokitellaan vaaralliseksi

Läksyt ja kodin tuki

Koti voi tukea koululaistaan monella tapaa. Säännöllinen ruokarytmi ja riittävästä unesta huolehtiminen luovat pohjaa oppimiselle koulussa. Huoltajien on hyvä osoittaa kiinnostusta lapsen koulunkäyntiä kohtaan ja kysellä koulukuulumisia.

Mikäli lapsella on vaikeuksia kouluun lähtemisessä tai läksyt jäävät usein tekemättä on opettajan ja huoltajien hyvä keskustella, miten yhdessä tuetaan lapsen koulunkäyntiä niin, että negatiivisuuden kehää ei pääse syntymään.

Kouluväen kokemuksen mukaan päivittäinen kuulumisten kysely, ääneen lukemisen kuuntelu, yhdessä kokeisiin valmistautuminen ja hyvät välit opettajaan tukevat lapsen koulunkäyntiä ja edistävät tätä kautta oppimista.

Ruokailu

Oppilaiden ruokailuajat voivat vaihdella lukujärjestyksen mukaan ja ruokailuajat rytmittävät myös opiskeluun käytettyä aikaa. Kouluruuan on laskettu kattavan kolmanneksen lapsen päivittäisestä energian tarpeesta, joten kyseessä on merkittävä osa päivittäistä ravinnonsaantia. Koulussa oppilaita kannustetaan maistamaan kaikkia ruokia ja juomaan ruokajuoma. Kodeissa kannattaa kannustaa lasta syömään kouluruokaa!

Ruokailu on oppimistilanne, jota luokanopettaja ohjaa ja seuraa. Ohjaamme myös oppilaitamme syömään ottamansa annoksen, jotta ruokahävikkiä syntyisi mahdollisimman vähän.

Mikäli oppilas tarvitsee kouluruuan lisäksi välipalaa jaksaakseen koulussa, on kouluun mahdollista tuoda pienet terveelliset eväät, jotka nautitaan omassa luokassa. Näistä sovitaan opettajan ja luokan kanssa erikseen.

Sisäkengät

Tottijärven koulu on kengätön koulu.

Pyydämme ystävällisesti huoltajia hankkimaan lapselle kouluun nimikoidut sisäkengät, koska

  • koulun eteiset ja käytävät ovat usein märät ja kuraiset, jolloin sukat ja niiden myötä ulkokengät kastuvat. Lapsen on epämukavaa ja epäterveellistä viettää koulupäiviään märissä sukissa.
  • palohälytyksen soidessa koulusta poistutaan välittömästi säällä kuin säällä. Ulkokenkiä ei välttämättä ehdi ottaa mukaan.

Poissaolot


Mikäli oppilas sairastuu, on huoltajan ilmoitettava asiasta luokanopettajalle viipymättä Wilmassa tai puhelimitse. Kaikista poissaoloista on ilmoitettava syy, mutta sairauden laatua ei huoltajan tarvitse ilmoittaa.

Poissaolot, joista ei ole ilmoitettu, merkitään luvattomiksi poissaoloiksi. Jos perheellä on tiedossa lomamatka tai oppilas tarvitsee muista syistä vapautusta koulutyöstä, tehdään loma-anomus Wilmassa hyvissä ajoin ennen vapautuksen alkua, jotta loman aikana suoritettavat koulutehtävät ehditään sopia yhdessä lapsen ja huoltajien kanssa.

Sähköinen poissaolohakemus löytyy Wilmasta. Luokanopettaja myöntää enintään viiden päivän poissaolot ja tätä pidemmät vapautukset myöntää rehtori. Sairaus ja satunnaiset matkat ovat hyväksyttäviä syitä olla poissa koulusta. Toivomme kuitenkin, että huoltajat arvostaisivat koulutyötä eivätkä hakisi vapautusta muuta kuin tarkan harkinnan perusteella.

Poissaolojen aikana oppilaan on itse huolehdittava koulussa opetettujen asioiden opiskelusta. Oppilaan on tehtävä voinnin niin salliessa poissaolon aikaiset koulu- ja kotitehtävät. Sairauden vuoksi poissaolleilla oppilailla on tarpeen vaatiessa oikeus saada tukiopetusta. Poissaolon aikana tekemättä jääneet kokeet oppilas suorittaa kouluun palattuaan. Luvattomien poissaolojen aikaiset tehtävät oppilas suorittaa itsenäisesti.

Huoltajien kanssa tehtävä yhteistyö

Tottijärven koulu arvostaa huoltajien tekemää kasvatustyötä ja haluaa turvata lasten kasvua ja kehitystä hyvässä yhteistyössä huoltajien kanssa. Yhteiset tavoitteet sekä luottamuksellinen ja avoin keskustelu edistävät lasten turvallista kasvua.

Koulun vanhempainillassa opettaja ja vanhemmat voivat tavata toisiaan. Lisäksi oppilaalle ja hänen huoltajilleen järjestetään marras-helmikuussa oppimiskeskustelu, jossa pohditaan yhdessä oppilaan koulutyön edistymistä. Syyskuun lopussa vietämme koulussamme yhteistä Kodin ja koulun päivää, johon perheet ovat tervetulleita!

Vanhemmat voivat olla yhteydessä lapsensa opettajiin Wilmassa, puhelimitse tai sähköpostilla. Toivomme huoltajien olevan kouluun yhteydessä matalalla kynnyksellä.

Molemmissa koulussa toimii aktiivinen vanhempainyhdistys, joiden toimintaan mahdollisimman monen vanhemman toivotaan osallistuvan.

Kiusaamiseen ja epäasialliseen käytökseen puuttuminen

Tottijärven koulussa tehdään jatkuvaa työtä kiusaamisen ennaltaehkäisemiseksi ja tunne- ja vuorovaikutustaitojen vahvistamiseksi. Koulussamme on käytössä mm. Hyvää kasvua -opetussuunnitelma, jonka tavoitteena on vahvistaa lasten itsetuntoa, omantoiminnan ohjauksen taitoja ja vaikuttaa positiivisesti luokan ryhmähenkeen ja yksilöiden tunne- ja vuorovaikutustaitoihin. Jokaisessa luokassa pidetään oppitunteja ja -tuokioita, joilla tähdätään oppilaiden mielen hyvinvoinnin ylläpitämiseen, empatiataitojen harjaannuttamiseen ja turvallisuustaitojen kasvattamiseen.

Koulussamme jokainen aikuinen on sitoutunut puuttumaan epäasialliseen käytökseen ja velvollisuutemme on seurata, että jokaisella lapsella on turvallinen oppimisympäristö. Varhainen puuttuminen on tehokkainta kiusaamisen vastaista työtä.

Lasten välillä on erimielisyyksiä ja härnäämistä. Kiusaamiseksi erimielisyydet muuttuvat, kun samaan oppilaaseen kohdistuu toistuvasti tahallista ja vihamielistä käytöstä. Kiusaaminen on vallan ja voiman väärinkäyttöä, jossa toinen on altavastaajana. Kiusaaminen voi olla mm. sanallista nimittelyä, eristämistä tai väkivaltaista käytöstä.

Oppilaskunta ja kummitoiminta


Oppilaskuntaan valitaan jokaiselta luokalta edustaja ja hänelle varaedustaja. Oppilaskunta toimii aktiivisesti kouluyhteisön kehittäjänä ja tapahtumien järjestäjänä. Oppilaskunnasta valitaan edustaja myös Nokian kaupungin lasten parlamenttiin, jossa lapset ja nuoret saavat vaikuttaa kuntatasolla heille tärkeisiin asioihin.

OPS:ssa puhutaan lasten keskinäisestä yhteistyöstä yli ikärajojen. Tottijärven koulussa sitä edistetään mm. luokkien välisellä kummitoiminnalla, jossa isommat oppilaat toimivat pienten oppilaiden kummeina. Yhdessä kummit ja kummioppilaat järjestävät yhteistä tekemistä luokanopettajien ohjauksessa.

Oppilaiden omaisuus

Koululla ei ole erillistä vakuutusta, joka korvaisi oppilaan omaisuudelle aiheutuneet vahingonteot tai katoamisen. Oppilaita onkin hyvä kannustaa siihen, että arvokkaita tavaroita ei kannata tuoda kouluun. Toki jokainen vahingontekijä on korvausvelvollinen aiheuttamistaan vahingoista.

Omat tavarat kannattaa nimikoida, jotta ne hukuttuaan löytävät takaisin omistajalleen. Koulussa on löytötavaralaatikko, josta oppilas voi etsiä kadonneita tavaroitaan.

Koulupäivän ajan pyörät säilytetään lukittuina pyörätelineissä.

Kerhot

Koulussa järjestetään kerhoja kouluajan ulkopuolella. Koulujen harrastekerhot ovat osallistujilleen maksuttomia. Kerhoista ilmoitetaan erikseen Wilman kautta.

Kieliohjelma ja valinnaisaineet

Tottijärven koulussa opiskellaan Nokian kaupungin kieliohjelman mukaisesti aloittaen englannin kielen opiskelu 1. luokalla (A1-kieli). Oppilailla on mahdollisuus valita neljännellä luokalla toiseksi kielekseen saksa tai ranska (A2-kieli). A2-kielten tunnit järjestetään Koskenmäen koulussa, jonne kuljettamisesta vastaavat oppilaan huoltajat. Ruotsin kielen opinnot aloitetaan 6. luokalla (B1-kieli).

Tottijärven koulussa kaikki 4.-6. luokat opiskelevat lukuvuoden aikana kahta valinnaisainetta. Valinnaisaineet syventävät oppilaiden laaja-alaista osaamista.

Leirikoulut, retket ja luokkatoimikunnat

Kouluaikana tehtävät retket, jotka kuuluvat opetussuunnitelmaan, kirjataan koulun vuosittaiseen lukuvuosisuunnitelmaan. Pääsääntöisesti lähiretket toteutetaan kävellen tai pyöräillen. Samalla oppilaat tutustuvat lähiympäristöön ja liikkuvat.

Leirikoulut ovat osa koulun opetustyötä. Koulumme on linjannut, että leirikoulut toteutetaan yhdessä koko luokka-asteen kesken. Päävastuu leirikoulun matkakohteen valinnasta ja ohjelman suunnittelusta on luokanopettajilla, mutta luokkatoimikunnat toimivat rahankerääjinä ja apuna leirikoulun suunnittelussa. Ikäluokan yhteisillä leirikouluilla halutaan tarjota kaikille oppilaille opetussuunnitelman mukaisesti yhdenvertaiset mahdollisuudet ja samalla tukea lasten sosiaalista kasvua yli luokkarajojen. Vuosiluokan yhteinen leirikoulu myös ryhmäyttää ikäluokkaa ennen yläkouluun siirtymistä.

Leirikouluun/retkeen kerätään yhdessä rahaa ja toiminnasta saadut tuotot käytetään kaikkien oppilaiden hyväksi. Ryhmässä on pyrittävä kaikkien huoltajien osallistamiseen ja oppilaiden aktiiviseen tekemiseen.

Leirikouluun lähtee opettajien lisäksi usein myös vanhempia ja ohjelma suunnitellaan siten, että se tukee koulujen tekemää kasvatus- ja opetustyötä. Leirikoulussa ja muissa koulupäivän ulkopuolisissa tapahtumissa opettajalla on virkavastuu, mutta mukana olevat aikuiset huolehtivat opettajan apuna ryhmästä.

Koulu ja kännykät

Tottijärven koulussa kännykät ja muut älylaitteet pysyvät koulupäivien ajan oppilaiden repuissa äänettöminä. Näin haluamme taata oppilaille työrauhan oppituntein ajaksi ja mahdollisuuden olla suorassa vuorovaikutuksessa kavereiden kanssa välituntisin. Toivomme huoltajilta tukea linjauksellemme!