Koulukuraattorit ja koulupsykologit
Koulukuraattorit ja koulupsykologit tukevat oppilaita erilaisissa kasvun ja kehityksen vaiheissa edistäen kaikkien oppilaiden hyvinvointia. Voit olla yhteydessä koulukuraattoreihin ja koulupsykologeihin sosiaalisen ja psyykkisen hyvinvointiin ja koulunkäynnin tukemiseen liittyvissä asioissa.
Koulukuraattorit ja koulupsykologit tekevät myös ennaltaehkäisevää työtä kouluyhteisössä kunkin oppilaitoksen erityispiirteet ja tarpeet huomioiden. Työhön kuuluu myös yhteistyö eri viranomaisten kanssa. Koulukuraattori- ja psykologipalveluita on saatavilla Nokialla kaikissa esiopetusryhmissä, ala- ja yläkouluilla sekä toisen asteen oppilaitoksissa.
Työntekijät tarjoavat esimerkiksi ohjausta ja konsultaatiota, tukikeskusteluja ja ryhmämuotoista tukea kasvatukseen, kehitykseen ja mielenterveyteen liittyvissä asioissa. Lisäksi koulupsykologi tekee oppimiseen ja koulunkäyntiin liittyviä tutkimuksia ja selvityksiä sekä tunne-elämään liittyvien asioiden kartoitusta. Asiakkuus perustuu aina oppilaan sekä tarpeen niin vaatiessa huoltajan suostumukseen. Alaikäinen oppilas voi saada palveluja myös huoltajan tietämättä ja huoltajalla ei ole oikeutta kieltää alaikäistä käyttämästä palveluita.
Kenelle palvelu on tarkoitettu ja millä ehdoin
Jokaisella oppilaalla tai hänen huoltajallaan on oikeus käyttää koulukuraattorin ja koulupsykologin palveluita hyvinvoinnin edistämiseksi. Työntekijät arvioivat tuen tarpeen ja sen kiireellisyyden yhteistyössä opiskelijan ja tarvittaessa hänen huoltajansa kanssa.
Toimi näin
Jokaiselle esiopetusryhmälle tai koululle/oppilaitokselle on nimetty oma koulupsykologi/koulukuraattori, joiden yhteystiedot löydät yksiköiden kotisivuilta. Voit olla yhteydessä koulupsykologiin tai koulukuraattoriin psyykkisen hyvinvointiin ja koulunkäynnin tukemiseen liittyvissä asioissa. Saat yhteyden työntekijöihin puhelimitse, sähköpostilla tai koulujen Wilma-ohjelman kautta. Ottaessasi yhteyttä työntekijä keskustelee tilanteesta ja sopii jatkosuunnitelmasta kanssasi. Mikäli yhteydenottajana toimii muu kuin opiskelija itse, esimerkiksi opettaja, tarvitaan asiakkuuden aloittamiseen opiskelijan ja/tai hänen huoltajansa suostumus. Erillistä lähetettä ei tarvita.
Palvelun maksullisuus
Maksuton
Yhteydenotot puhelimitse, Wilman kautta tai sähköpostilla.
Koulu |
Koulukuraattori |
Koulupsykologi |
Koulusosionomi |
Alhoniityn koulu |
Sanna Jutila (1.-5.lk)ja KEO (1.-9.lk) |
Meri Värri |
Jenna Tiusanen (6.lk) |
Emäkosken koulu |
Sari Arosarka |
Meri Värri |
|
Harjuniityn koulu |
Hanna Kiuru |
Elli Ikola |
|
Kankaantaan koulu |
Sanna Jutila (1.-5.lk)Kaisa Juuti (6.lk) |
Hannele Rusanen |
|
Koskenmäen koulu |
Maiju Kunnas (1.-5.lk)Sari Arosarka (6.lk) |
Eeva Kettunen |
Jenna Tiusanen (1.-5.lk) |
Linnavuoren koulu |
Hanna Kiuru |
Elli Ikola |
|
Myllyhaan koulu |
Sanna Jutila (1.-5.lk) |
Meri Värri |
Jenna Tiusanen (6.lk) |
Nokian koulu |
Maiju Kunnas (1.-5.lk)Sari Arosarka (6.lk) |
Eeva Kettunen |
|
Nokianvirran koulu |
Kaisa Juuti |
Hannele Rusanen |
|
Rajasalmen koulu |
Sanna Jutila |
Meri Värri |
|
Siuron koulu |
Hanna Kiuru |
Elli Ikola |
|
Taivalkunnan koulu |
Sari Arosarka |
Eeva Kettunen |
|
Tervasuon koulu |
Maiju Kunnas |
Eeva Kettunen |
|
Vahalahden koulu |
Maiju Kunnas (1.-5.lk)Sari Arosarka (6.lk) |
Eeva Kettunen |
|
Tottijärven koulu |
Maiju Kunnas (1.-5.lk)Sari Arosarka (6.lk) |
Eeva Kettunen |
|
Viholan koulu |
Maiju Kunnas (1.-5.lk)Sari Arosarka (6.lk) |
Eeva Kettunen |
Jenna Tiusanen (1.-5.lk) |
2. aste |
|||
Nokian lukio |
Johanna Heikkinen |
Jenni Viitanen |
|
Tredun Nokian toimipisteet |
Johanna Heikkinen |
Jenni Viitanen |