Riskiryhmän 1 koronarokotukset
Tähän rokotettavien ryhmään kuuluvat ne 16–64-vuotiaat, joilla on vaikealle koronavirustaudille erittäin voimakkaasti altistava sairaus.
Uutta! Riskiryhmän 1 kuuluvat 65 vuotta täyttäneet seuraavat ajanvarausohjeita täältä: 65 vuotta täyttäneiden rokotukset
18-64-vuotiaiden, riskiryhmään 1 kuuluvien rokotukset on aloitettu.
Olet riskiryhmässä 1, mikäli sinulla koronavirustaudille erittäin voimakkaasti altistava sairaus tai tila:
- elinsiirto tai kantasolusiirto
- aktiivisessa hoidossa oleva syöpätauti
- vaikea puolustusjärjestelmän häiriö
- vaikea krooninen munuaissairaus
- vaikea krooninen keuhkosairaus
- lääkehoitoinen tyypin 2 diabetes
- Downin oireyhtymä.
Lue tarkempi riskiryhmän määrittely: Riskiryhmä 1: Vaikealle koronavirustaudille erittäin voimakkaasti altistavat sairaudet tai tilat
Lisätietoa riskiryhmistä myös THL:n verkkosivuilta: Riskiryhmien koronarokotusten järjestys
Varaa aika vain, jos kuulut kyseiseen riskiryhmään. Riskiryhmään kuuluminen tarkistetaan etukäteen ja rokotusta ei anneta, jos et kuulu ryhmään.
Ajanvaraus 18-64-vuotiaille: uusia aikoja varattavissa 13.4. klo 8 alkaen
Koronarokotukseen pääsee vain ajanvarauksella.
Ajanvaraus netissä
Jos olet rokotusvuorossa, varaa aika rokotukseen ensisijaisesti netissä: Kansalaisen terveyspalvelu, sähköinen ajanvaraus
HUOM! Mikäli olet tullut tälle sivulle Facebookissa olleen linkin kautta, sähköisen ajanvarauksen linkki (yllä) ei välttämättä toimi. Silloin kannattaa siirtyä selaimelle ja kirjoittaa nettiosoitteeksi nokia.terveytesi.fi jolloin ajanvaraussivusto aukeaa. Vika johtuu yhteensopivuusongelmasta.
Ajanvaraus vaatii tunnistautumisen. Jos nettiajanvarauksessa ei ole tarjolla yhtään aikaa, ovat kaikki rokotusvuorot jo varattuja.
Ohjevideo sähköiseen ajanvaraukseen
Ajanvaraus puhelimitse
Mikäli sinulla ei ole verkkopankkitunnuksia tai et käytä nettiä, voit varata ajan rokotukseen puhelimitse. Nokian kaupungin koronarokotusten ajanvarausnumero on 03 5652 1108. Ajanvaraus on avoinna arkisin klo 8-14.
Rokotuspaikka
Rokotukset annetaan uudessa Nuijamiestentien rokotuspisteessä osoitteessa Nuijamiestentie 9. Paikka on tuttu monille nokialaisille entisenä pääkirjaston väistötilana. Rokotuspisteen etuna ovat väljät tilat, laaja pysäköintialue, hyvä saavutettavuus ja esteetön kulku.
Ohjeet rokotukseen tulijalle
- Tule rokotuspisteelle vain terveenä.
- Saavuthan paikalle sinulle varattuna aikana, korkeintaan 10 minuuttia etuajassa.
- Käytä kasvomaskia. Desinfioi kädet kun tulet rokotuspaikalle ja kun lähdet pois.
- Pidä muihin asiakkaisiin turvaväliä vähintään kaksi metriä.
- Ota mukaan Kela-kortti ja ota se esille jo odottaessasi.
- Pukeudu väljään vaatteeseen, josta on helppo nostaa hiha ylös.
- Varaudu, että rokotuksen jälkeen on jäätävä vielä 15 minuutiksi seurantaan rokotuspaikalle.